Rodzica na urlopie wychowawczym można zwolnić wyjątkowo
Likwidacja stanowiska pracy lub części przedsiębiorstwa, jako przyczyna niedotycząca pracownika, może uzasadniać rozwiązanie umowy z osobą, który korzysta z urlopu wychowawczego albo z obniżonego wymiaru czasu pracy.
Ryszard Sadlik
Zgodnie z art. 1868 § 1 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie do wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia (art. 42 k.p.).
Zakaz ten obowiązuje jednak nie wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego. Pracownika nie chroni zatem złożenie takiego wniosku wcześniej.
W razie naruszenia przez firmę zakazu z art. 1868 § 1 k.p. i wypowiedzenia umowy, pracownik może żądać przed sądem pracy zasądzenia odszkodowania, a w przypadku umowy bezterminowej – odszkodowania albo przywrócenia do pracy.
Trzy odstępstwa
Od powyższego zakazu art. 1868 § 2 k.p. przewiduje dwa wyjątki, kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę. Chodzi o sytuacje, gdy:
- ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy,
- zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.).
Jest jeszcze trzeci wyjątek, który wynika z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta